KPAQT II on April 21, 2012 Statistics report for Combined
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Team GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 Alec Vulfson Irvington A 8.0 36 25 4 160 4.81 9.00 15.25 770 96.25
2 Bernard Starford TriBeCa A 8.0 25 39 4 160 4.66 6.25 16.00 745 93.12
3 Zach Graziano Port Jefferson A 6.0 12 38 3 120 4.54 4.00 16.67 545 90.83
4 Cyrus Zhou Great Neck South A 7.0 23 26 8 140 4.04 2.88 6.12 565 80.71
5 Michael Yang Valley Stream South A 6.0 9 29 3 120 3.42 3.00 12.67 410 68.33
6 George Margulies Half Hollow Hills West A 7.0 11 33 4 140 3.39 2.75 11.00 475 67.86
7 Samuel Donow Irvington A 8.0 16 19 10 160 2.38 1.60 3.50 380 47.50
8 Esther Sun Ridgewood A 5.0 5 15 1 100 2.20 5.00 20.00 220 44.00
9 Ryan Zhang Great Neck South A 7.0 12 12 1 140 2.11 12.00 24.00 295 42.14
10 Arthur Ramsay Half Hollow Hills West A 7.0 8 19 3 140 2.11 2.67 9.00 295 42.14
11 Max Servetas North Babylon A 5.0 7 13 7 100 2.00 1.00 2.86 200 40.00
12 Rich Piano Kellenberg A 6.0 6 16 2 120 2.00 3.00 11.00 240 40.00
13 James Battle Half Hollow Hills West B 5.0 5 13 2 100 1.95 2.50 9.00 195 39.00
14 Ben Bechtold Ridgewood A 5.0 5 12 0 100 1.95 inf inf 195 39.00
15 Katie Scheider North Babylon A 5.0 3 14 1 100 1.80 3.00 17.00 180 36.00
16 Justin Estreicher Half Hollow Hills East A 5.0 2 15 0 100 1.80 inf inf 180 36.00
17 Eric Kleinertz Valley Stream South B 5.0 2 19 9 100 1.75 0.22 2.33 175 35.00
18 Laura Aversano Our Lady of Mercy Academy A 5.0 1 16 1 100 1.70 1.00 17.00 170 34.00
19 Joseph Pesco Bronx Science High School A 5.0 4 12 4 100 1.60 1.00 4.00 160 32.00
20 Jeanne Powell Valley Stream South C 5.0 2 15 4 100 1.60 0.50 4.25 160 32.00
21 Michael Ravella St. Anthony's A 5.5 2 15 1 110 1.59 2.00 17.00 175 31.82
22 Alexa DeAngelis St. Anthony's B 5.0 3 11 3 100 1.40 1.00 4.67 140 28.00
23 Jia Jie Chen TriBeCa A 8.0 9 10 3 160 1.38 3.00 6.33 220 27.50
24 Sandhiya Kannan Half Hollow Hills West B 5.0 4 8 1 100 1.35 4.00 12.00 135 27.00
25 Azaria Zornberg Half Hollow Hills West B 5.0 5 6 1 100 1.30 5.00 11.00 130 26.00
26 McShane St. Anthony's A 4.5 5 5 2 90 1.28 2.50 5.00 115 25.56
27 Gabe Centeno Kellenberg A 6.0 4 16 14 120 1.25 0.29 1.43 150 25.00
28 Sarah Rotter Plainedge B 4.0 0 10 1 80 1.19 0.00 10.00 95 23.75
29 Shantanu Halvadar Half Hollow Hills East A 5.0 3 7 0 100 1.15 inf inf 115 23.00
30 Lawnia Lee TriBeCa A 8.0 6 10 2 160 1.12 3.00 8.00 180 22.50
31 Kim Kaletsky North Babylon A 5.0 4 5 0 100 1.10 inf inf 110 22.00
32 Rachel Love St. Anthony's A 5.0 2 9 2 100 1.10 1.00 5.50 110 22.00
33 Greg Reardon St. Anthony's A 5.0 0 11 1 100 1.05 0.00 11.00 105 21.00
34 Azam Ahmed Valley Stream South A 6.0 6 3 0 120 1.00 inf inf 120 20.00
35 Alex Devarjan Half Hollow Hills East A 5.0 0 11 2 100 1.00 0.00 5.50 100 20.00
36 Kristen Goncalves St. Anthony's B 5.0 1 8 0 100 0.95 inf inf 95 19.00
37 Hannah Dragone Half Hollow Hills West A 7.0 6 4 0 140 0.93 inf inf 130 18.57
38 Sam Tokar Great Neck South A 7.0 2 10 0 140 0.93 inf inf 130 18.57
39 Anthony Dkaname Bronx Science High School A 5.0 2 6 1 100 0.85 2.00 8.00 85 17.00
40 Emmanuel Nimarko North Babylon B 5.0 0 11 5 100 0.85 0.00 2.20 85 17.00
41 Ben Edwards Half Hollow Hills East B 5.0 3 5 3 100 0.80 1.00 2.67 80 16.00
42 Anthony Covelli North Babylon C 5.0 2 6 2 100 0.80 1.00 4.00 80 16.00
43 Daniel Meehan St. Anthony's A 4.0 4 1 2 80 0.75 2.00 2.50 60 15.00
44 Abdullah Adnan Ridgewood A 5.0 3 4 2 100 0.75 1.50 3.50 75 15.00
45 Nihal Majumder Valley Stream South C 5.0 2 5 1 100 0.75 2.00 7.00 75 15.00
46 Abigail Ritter Half Hollow Hills West A 7.0 1 9 0 140 0.75 inf inf 105 15.00
47 Elana Weber Half Hollow Hills West B 2.0 0 3 0 40 0.75 0.00 inf 30 15.00
48 Szetong De Cleir Irvington A 8.0 6 3 1 160 0.72 6.00 9.00 115 14.38
49 Carly Andrews Plainedge A 5.0 1 7 3 100 0.70 0.33 2.67 70 14.00
50 Jefferson Poserio Valley Stream South A 6.0 2 5 0 120 0.67 inf inf 80 13.33
51 Siobhan Donahue Bronx Science High School A 3.0 0 4 0 60 0.67 0.00 inf 40 13.33
52 Cameron Schmid North Babylon B 5.0 4 4 7 100 0.65 0.57 1.14 65 13.00
53 Chris Lee Valley Stream South B 5.0 3 2 0 100 0.65 inf inf 65 13.00
54 Eric Deng Half Hollow Hills East B 5.0 1 5 0 100 0.65 inf inf 65 13.00
55 John Cuomo North Babylon B 5.0 0 8 3 100 0.65 0.00 2.67 65 13.00
56 Halley Geringer Plainedge A 5.0 3 3 3 100 0.60 1.00 2.00 60 12.00
57 Aidan Walsh Irvington A 8.0 4 4 1 160 0.59 4.00 8.00 95 11.88
58 Billy Lawlor Kellenberg A 6.0 4 2 2 120 0.58 2.00 3.00 70 11.67
59 Tom Percone Kellenberg A 6.0 2 5 2 120 0.58 1.00 3.50 70 11.67
60 Matt Powers Ridgewood A 5.0 1 5 2 100 0.55 0.50 3.00 55 11.00
61 Jonathan Amdur St. Anthony's B 5.0 0 6 1 100 0.55 0.00 6.00 55 11.00
62 Deepika Dhawan Plainedge B 4.0 0 4 0 80 0.50 0.00 inf 40 10.00
63 Jongyoon Lee TriBeCa A 8.0 3 4 2 160 0.47 1.50 3.50 75 9.38
64 Steven Cavataio Half Hollow Hills East A 5.0 2 2 1 100 0.45 2.00 4.00 45 9.00
65 Lexi Weber Half Hollow Hills West B 3.0 1 1 0 60 0.42 inf inf 25 8.33
66 Jackey Wu North Babylon C 5.0 2 2 2 100 0.40 1.00 2.00 40 8.00
67 Emily Wright Our Lady of Mercy Academy A 5.0 0 4 0 100 0.40 0.00 inf 40 8.00
68 Natasha Zaliznyak Port Jefferson A 6.0 1 3 0 120 0.38 inf inf 45 7.50
69 Vianna Chan Bronx Science High School A 4.0 1 2 1 80 0.38 1.00 3.00 30 7.50
70 Satya Makadia St. Anthony's B 5.0 1 2 0 100 0.35 inf inf 35 7.00
71 Jessica Thomas North Babylon A 5.0 1 2 0 100 0.35 inf inf 35 7.00
72 Charlotte Cocheo Plainedge A 5.0 0 4 1 100 0.35 0.00 4.00 35 7.00
73 Ashley Tymann North Babylon C 5.0 0 4 1 100 0.35 0.00 4.00 35 7.00
74 Vasillios Bronx Science High School A 1.5 0 1 0 30 0.33 0.00 inf 10 6.67
75 Angel Yu Bronx Science High School A 1.5 0 1 0 30 0.33 0.00 inf 10 6.67
76 Akash Wasil Half Hollow Hills East B 5.0 0 4 2 100 0.30 0.00 2.00 30 6.00
77 Melissa Cada North Babylon C 5.0 0 4 2 100 0.30 0.00 2.00 30 6.00
78 Christine An Great Neck South A 7.0 0 3 0 140 0.21 0.00 inf 30 4.29
79 Stephanie Slovak Plainedge B 4.0 0 2 1 80 0.19 0.00 2.00 15 3.75
80 Tina Zheng Plainedge B 5.0 1 0 0 100 0.15 inf inf 15 3.00
81 Xavier Aristide North Babylon B 5.0 1 0 0 100 0.15 inf inf 15 3.00
82 Ryszard Madej Plainedge A 5.0 0 2 1 100 0.15 0.00 2.00 15 3.00
83 Daniel Briksza Valley Stream South A 6.0 0 2 1 120 0.12 0.00 2.00 15 2.50
84 Michael Colucci Port Jefferson A 6.0 0 1 0 120 0.08 0.00 inf 10 1.67
85 Julia Kharzeev Port Jefferson A 6.0 0 1 0 120 0.08 0.00 inf 10 1.67
86 Allyce Yang Valley Stream South C 5.0 0 1 1 100 0.05 0.00 1.00 5 1.00
87 Hamza Sadhra Valley Stream South B 5.0 0 1 1 100 0.05 0.00 1.00 5 1.00
88 Lyne Rader Plainedge B 3.0 0 0 0 60 0.00 0.00 0.00 0 0.00
89 Jonathan Lee Valley Stream South C 5.0 0 0 0 100 0.00 0.00 0.00 0 0.00
90 Sushmita Sadhukha Valley Stream South B 5.0 0 0 0 100 0.00 0.00 0.00 0 0.00
91 Samantha Zimits Our Lady of Mercy Academy A 5.0 0 0 0 100 0.00 0.00 0.00 0 0.00