Downingtown East Invitational II on January 06, 2018 Statistics report for Experienced Full
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 Vishwa Shanmugam Downingtown STEM A Championship A 11.0 58 30 21 220 4.84 2.76 4.19 1065 96.82
2 Sam Scarfone Great Valley A Championship B 10.0 33 41 6 200 4.38 5.50 12.33 875 87.50
3 Connor Mayers Penn Manor A Championship B 10.0 13 54 7 200 3.50 1.86 9.57 700 70.00
4 Miriam Roeder Downingtown West Consolation 2 10.0 11 51 10 200 3.12 1.10 6.20 625 62.50
5 Vijay Anne Henderson A Championship B 11.0 22 32 3 220 2.89 7.33 18.00 635 57.73
6 Emma Dove Delaware Valley B Consolation 1 10.0 11 40 4 200 2.73 2.75 12.75 545 54.50
7 Jacob Cairns Lancaster Mennonite Consolation 1 8.0 7 33 0 160 2.72 inf inf 435 54.38
8 Aravind Sivaram Henderson A Championship B 11.0 24 30 15 220 2.66 1.60 3.60 585 53.18
9 John Li Great Valley B Consolation 1 10.0 17 29 3 200 2.65 5.67 15.33 530 53.00
10 Dan Nguyen Manheim Township A Championship B 11.0 19 28 8 220 2.39 2.38 5.88 525 47.73
11 Bryce Katch Manheim Township A Championship B 11.0 14 34 5 220 2.39 2.80 9.60 525 47.73
12 Michael Ho Lawrenceville A Consolation 2 10.0 4 43 3 200 2.38 1.33 15.67 475 47.50
13 Carson McLaughlin Renaissance A Consolation 2 10.0 9 36 6 200 2.33 1.50 7.50 465 46.50
14 Jake S. Friends Select A Championship A 11.0 18 29 11 220 2.30 1.64 4.27 505 45.91
15 Collin Kawan-Hemler Delaware Valley A Championship A 10.0 16 24 6 200 2.25 2.67 6.67 450 45.00
16 Richard C. Friends Select A Championship A 11.0 22 22 15 220 2.16 1.47 2.93 475 43.18
17 Frani King Delaware Valley A Championship A 10.0 12 26 3 200 2.12 4.00 12.67 425 42.50
18 Alan Xu Great Valley C Championship A 10.0 5 36 5 200 2.05 1.00 8.20 410 41.00
19 Will Steger Manheim Township B Championship A 10.0 13 27 12 201 2.01 1.08 3.33 405 40.50
20 Sydney Preston Camp Hill A Championship B 10.0 13 24 6 200 2.02 2.17 6.17 405 40.50
21 Anish Gadgil Downingtown STEM A Championship A 11.0 18 18 6 220 1.91 3.00 6.00 420 38.18
22 Sophia Qureshi Unionville Championship A 10.0 11 24 6 200 1.88 1.83 5.83 375 37.50
23 Noriyuki Shinagawa Downingtown STEM B Consolation 1 10.0 11 22 3 200 1.85 3.67 11.00 370 37.00
24 Alex Adams Moravian Academy Consolation 2 10.0 5 36 13 200 1.85 0.38 3.15 370 37.00
25 Ben Braun Emmaus A Championship B 8.0 3 25 2 160 1.78 1.50 14.00 285 35.62
26 Jonah T. Friends Select B Consolation 1 10.0 4 30 1 200 1.77 4.00 34.00 355 35.50
27 Aidan Cunningham Wallenpaupack A Consolation 1 10.0 11 23 13 200 1.65 0.85 2.62 330 33.00
28 Abhay Byadgi Delaware Valley A Championship A 10.0 7 24 4 200 1.62 1.75 7.75 325 32.50
29 Cyril Hainthaler Manheim Township B Championship A 10.0 7 23 3 201 1.59 2.33 10.00 320 32.00
30 Shrey Pandya Great Valley D Consolation 3 10.0 2 34 10 200 1.60 0.20 3.60 320 32.00
31 Vikram Chodapaneedi Henderson B Consolation 2 10.0 2 33 8 200 1.60 0.25 4.38 320 32.00
32 Alex Beck Lancaster Mennonite Consolation 1 4.5 4 9 2 90 1.56 2.00 6.50 140 31.11
33 Dan Chen Great Valley A Championship B 10.0 7 26 11 200 1.55 0.64 3.00 310 31.00
34 Anshu Nunemunthala Great Valley B Consolation 1 10.0 3 29 5 200 1.55 0.60 6.40 310 31.00
35 Rudyard L. Friends Select A Championship A 11.0 16 14 8 220 1.55 2.00 3.75 340 30.91
36 Michael Buffa Manheim Township A Championship B 11.0 12 16 3 220 1.48 4.00 9.33 325 29.55
37 Kevin Ge Emmaus B Consolation 3 10.0 2 29 5 200 1.48 0.40 6.20 295 29.50
38 Matt D. Friends Select B Consolation 1 10.0 8 19 4 200 1.45 2.00 6.75 290 29.00
39 Alex Drda Camp Hill A Championship B 10.0 7 20 4 200 1.43 1.75 6.75 285 28.50
40 Eric Folmar Unionville Championship A 10.0 12 11 5 200 1.32 2.40 4.60 265 26.50
41 William Dawson Lawrenceville B Consolation 3 10.0 4 22 3 201 1.32 1.33 8.67 265 26.50
42 David Linskens Unionville Championship A 10.0 9 22 19 200 1.30 0.47 1.63 260 26.00
43 Ben Haas Camp Hill A Championship B 10.0 8 15 2 200 1.30 4.00 11.50 260 26.00
44 Noah Harrington Great Valley C Championship A 10.0 6 18 2 200 1.30 3.00 12.00 260 26.00
45 Shreya Sriramenini Emmaus B Consolation 3 10.0 2 24 2 200 1.30 1.00 13.00 260 26.00
46 Lily Snyder Manheim Township C Consolation 2 8.0 3 16 0 160 1.28 inf inf 205 25.62
47 Rohan Vora Downingtown STEM A Championship A 11.0 11 12 2 220 1.25 5.50 11.50 275 25.00
48 Jeff Cocci Renaissance B Consolation 3 10.0 4 19 2 200 1.20 2.00 11.50 240 24.00
49 Aizaaz Faiz Manheim Township C Consolation 2 8.0 1 20 5 160 1.19 0.20 4.20 190 23.75
50 Jeremy Wenger Renaissance C Consolation 3 8.5 4 17 6 170 1.18 0.67 3.50 200 23.53
51 Neil Deshmukh Moravian Academy Consolation 2 10.0 5 19 6 200 1.18 0.83 4.00 235 23.50
52 Mark Neri Great Valley A Championship B 10.0 10 10 4 200 1.15 2.50 5.00 230 23.00
53 Max Lind Downingtown STEM B Consolation 1 10.0 6 21 14 200 1.15 0.43 1.93 230 23.00
54 Silas M. Friends Select B Consolation 1 10.0 5 18 5 200 1.15 1.00 4.60 230 23.00
55 Gavin Hearn Wallenpaupack A Consolation 1 10.0 4 19 4 200 1.15 1.00 5.75 230 23.00
56 Eric Lai Manheim Township C Consolation 2 7.0 4 10 2 140 1.07 2.00 7.00 150 21.43
57 Rishi Raman Great Valley B Consolation 1 10.0 4 16 2 200 1.05 2.00 10.00 210 21.00
58 Eric Anderson Manheim Township C Consolation 2 9.0 2 18 5 180 1.03 0.40 4.00 185 20.56
59 Kyle Landolfi Wallenpaupack A Consolation 1 10.0 7 14 9 200 1.00 0.78 2.33 200 20.00
60 Saahas Yechuri Downingtown STEM B Consolation 1 10.0 3 17 4 200 0.97 0.75 5.00 195 19.50
61 Lucas Armand Great Valley D Consolation 3 10.0 6 13 6 200 0.95 1.00 3.17 190 19.00
62 Tyler Yang Great Valley D Consolation 3 10.0 3 15 1 200 0.95 3.00 18.00 190 19.00
63 Dhanush Rajesh Henderson B Consolation 2 10.0 1 21 7 200 0.95 0.14 3.14 190 19.00
64 Adim Seeler Emmaus A Championship B 7.5 6 7 4 150 0.93 1.50 3.25 140 18.67
65 Maddie Mullaney Renaissance B Consolation 3 10.0 0 20 3 200 0.93 0.00 6.67 185 18.50
66 Areeq Hasan Lawrenceville A Consolation 2 10.0 4 15 6 200 0.90 0.67 3.17 180 18.00
67 Joseph Lui Henderson B Consolation 2 10.0 4 12 1 200 0.88 4.00 16.00 175 17.50
68 Brandon Gaffney Renaissance B Consolation 3 10.0 2 18 7 200 0.88 0.29 2.86 175 17.50
69 Will Gawrylowicz Henderson B Consolation 2 10.0 2 15 2 200 0.85 1.00 8.50 170 17.00
70 Matt Gurgiolo Camp Hill B Consolation 3 10.0 2 15 2 200 0.85 1.00 8.50 170 17.00
71 Miles Williams Lawrenceville B Consolation 3 10.0 2 14 0 201 0.85 inf inf 170 17.00
72 Alex Comfort Emmaus A Championship B 8.0 3 10 3 160 0.81 1.00 4.33 130 16.25
73 Rose Newmiller Renaissance B Consolation 3 10.0 6 9 4 200 0.80 1.50 3.75 160 16.00
74 Zac Stapler Manheim Township B Championship A 10.0 6 9 4 201 0.80 1.50 3.75 160 16.00
75 Casey Schmidt Renaissance A Consolation 2 10.0 5 12 7 200 0.80 0.71 2.43 160 16.00
76 Sophie Bradbury Downingtown West Consolation 2 10.0 4 10 1 200 0.78 4.00 14.00 155 15.50
77 Chad Hoglund Penn Manor A Championship B 10.0 3 16 10 200 0.78 0.30 1.90 155 15.50
78 Nate Rybner Manheim Township A Championship B 11.0 5 11 3 220 0.77 1.67 5.33 170 15.45
79 Toby Palmer Lancaster Mennonite Consolation 1 9.0 1 15 6 180 0.75 0.17 2.67 135 15.00
80 Aakash Narayan Great Valley C Championship A 10.0 2 13 3 200 0.72 0.67 5.00 145 14.50
81 Alex Shetye Lawrenceville B Consolation 3 10.0 2 12 1 201 0.72 2.00 14.00 145 14.50
82 Sean Moore Penn Manor A Championship B 10.0 4 11 6 200 0.70 0.67 2.50 140 14.00
83 Adam Kanterman Delaware Valley B Consolation 1 10.0 4 7 1 200 0.62 4.00 11.00 125 12.50
84 Vignes Senguttuvan Emmaus A Championship B 8.0 4 7 6 160 0.62 0.67 1.83 100 12.50
85 Aidan P. Friends Select B Consolation 1 10.0 3 9 2 200 0.62 1.50 6.00 125 12.50
86 Declan Fitzpatrick Camp Hill B Consolation 3 10.0 2 12 6 200 0.60 0.33 2.33 120 12.00
87 Darius Parmudez Delaware Valley B Consolation 1 10.0 2 9 0 200 0.60 inf inf 120 12.00
88 Ethan Hoben Emmaus B Consolation 3 5.0 1 5 1 100 0.60 1.00 6.00 60 12.00
89 Angela Chen Moravian Academy Consolation 2 3.5 0 4 0 70 0.57 0.00 inf 40 11.43
90 Keith (KC) Simmons Unionville Championship A 4.5 2 2 0 90 0.56 inf inf 50 11.11
91 Andrew Binder Unionville Championship A 5.5 3 3 3 110 0.55 1.00 2.00 60 10.91
92 Josiah Esch Lancaster Mennonite Consolation 1 6.0 1 5 0 120 0.54 inf inf 65 10.83
93 Rhea Malhotra Moravian Academy Consolation 2 8.0 3 4 0 160 0.53 inf inf 85 10.62
94 Sanya Nair Manheim Township C Consolation 2 8.0 2 6 1 160 0.53 2.00 8.00 85 10.62
95 Devon Myers Emmaus B Consolation 3 5.5 0 6 1 110 0.50 0.00 6.00 55 10.00
96 Saras PA. Friends Select A Championship A 11.0 3 6 0 220 0.48 inf inf 105 9.55
97 Chris Meehan Great Valley A Championship B 10.0 5 4 4 200 0.47 1.25 2.25 95 9.50
98 Andy Greene Delaware Valley A Championship A 10.0 2 7 1 200 0.47 2.00 9.00 95 9.50
99 Anna Long Camp Hill B Consolation 3 10.0 1 8 0 200 0.47 inf inf 95 9.50
100 Rithvik Bobbili Great Valley B Consolation 1 10.0 2 8 4 200 0.45 0.50 2.50 90 9.00
101 Sam Whitton Manheim Township B Championship A 10.0 1 8 1 201 0.45 1.00 9.00 90 9.00
102 Isabella Astuto Lancaster Mennonite Consolation 1 6.0 2 2 0 120 0.42 inf inf 50 8.33
103 Charlie Caddell Camp Hill A Championship B 5.5 2 2 1 110 0.41 2.00 4.00 45 8.18
104 Abheya Nair Henderson A Championship B 11.0 2 6 1 220 0.39 2.00 8.00 85 7.73
105 Millan Patel Emmaus A Championship B 8.5 2 7 7 170 0.38 0.29 1.29 65 7.65
106 Ria Medagam Downingtown STEM B Consolation 1 10.0 2 4 0 200 0.35 inf inf 70 7.00
107 Ryan Dunn Renaissance C Consolation 3 7.5 2 4 5 150 0.30 0.40 1.20 45 6.00
108 Lucas Helms Delaware Valley B Consolation 1 10.0 1 7 5 200 0.30 0.20 1.60 60 6.00
109 Caleb Miller Renaissance A Consolation 2 10.0 0 7 2 200 0.30 0.00 3.50 60 6.00
110 Sam Urban Downingtown West Consolation 2 7.0 0 4 0 140 0.29 0.00 inf 40 5.71
111 Parrish Albahary Lawrenceville A Consolation 2 10.0 2 3 2 200 0.25 1.00 2.50 50 5.00
112 Benjamin Jessep Lancaster Mennonite Consolation 1 6.5 0 3 0 130 0.23 0.00 inf 30 4.62
113 Catherine Li Downingtown STEM A Championship A 11.0 3 1 1 220 0.23 3.00 4.00 50 4.55
114 Josh Gonsalves Great Valley D Consolation 3 10.0 1 3 0 200 0.23 inf inf 45 4.50
115 Sam Haas Camp Hill A Championship B 4.5 0 2 0 90 0.22 0.00 inf 20 4.44
116 Avi Ganguly Renaissance C Consolation 3 8.0 1 3 2 160 0.22 0.50 2.00 35 4.38
117 Katy Guevin Renaissance C Consolation 3 7.0 0 4 2 140 0.21 0.00 2.00 30 4.29
118 Carson Danaher Moravian Academy Consolation 2 5.0 0 3 2 100 0.20 0.00 1.50 20 4.00
119 Gavin Davis Camp Hill B Consolation 3 10.0 0 4 2 200 0.15 0.00 2.00 30 3.00
120 Taylor Raimer Wallenpaupack A Consolation 1 10.0 0 3 0 200 0.15 0.00 inf 30 3.00
121 Grace Sanborn Moravian Academy Consolation 2 3.5 0 1 0 70 0.14 0.00 inf 10 2.86
122 Zane Pennella Emmaus B Consolation 3 9.5 0 3 1 190 0.13 0.00 3.00 25 2.63
123 Sierra Nawalinski Downingtown West Consolation 2 6.0 0 2 3 120 0.04 0.00 0.67 5 0.83
124 Colin McVey Renaissance A Consolation 2 10.0 0 0 0 200 0.00 0.00 0.00 0 0.00
125 Ronan Mullaney Renaissance C Consolation 3 8.0 0 0 1 160 -0.03 0.00 0.00 -5 -0.62