Philly Fall Tournament: FSS Open and Carver Novice on November 11, 2017 Statistics report for Philly Fall Novice Final Stats
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Carver Novice 2017 Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 Abhsenk H Middlesex County A Playoff 9.00 6 54 7 180 3.31 0.86 8.57 595 66.11
2 Hannah D Friends Select School B Consolation #2 7.50 10 37 6 150 3.27 1.67 7.83 490 65.33
3 Alex Thomer Bodine Consolation #1 9.00 3 52 5 180 3.00 0.60 11.00 540 60.00
4 Ryan Janzen Wilmington Charter B Playoff 9.00 13 33 9 180 2.67 1.44 5.11 480 53.33
5 Prathit Sanjay Middlesex County B Playoff 8.00 7 34 6 160 2.59 1.17 6.83 415 51.88
6 Melissa Gray Carver B Consolation #1 9.00 2 39 1 180 2.31 2.00 41.00 415 46.11
7 Pryce Davies Haverford Playoff 7.00 5 27 6 140 2.25 0.83 5.33 315 45.00
8 Rishith Ramamurthy Wilmington Charter B Playoff 9.00 6 36 11 180 2.19 0.55 3.82 395 43.89
9 Raquel Padin Bodine Consolation #1 9.00 2 39 7 180 2.14 0.29 5.86 385 42.78
10 Max Lind Downingtown STEM C Playoff 9.00 15 27 23 180 2.11 0.65 1.83 380 42.22
11 Kristen B Franklin Towne Charter A Consolation #2 9.00 4 32 0 180 2.11 inf inf 380 42.22
12 Ryan Kalbach Downingtown East B Playoff 10.00 8 30 2 200 2.05 4.00 19.00 410 41.00
13 Naima Debrest Science Leadership Academy C Consolation #2 9.00 2 35 3 180 2.03 0.67 12.33 365 40.56
14 Steve Mittleman Haverford Playoff 8.00 5 25 3 160 1.94 1.67 10.00 310 38.75
15 Nam Do Church Farm School Consolation #1 8.50 3 34 12 170 1.91 0.25 3.08 325 38.24
16 Jason Ma Downingtown STEM C Playoff 9.00 7 25 3 180 1.89 2.33 10.67 340 37.78
17 Prasanna Krishnamoorthy Wilmington Charter C Consolation #1 9.00 5 33 13 180 1.89 0.38 2.92 340 37.78
18 Stella Peterson Science Leadership Academy B Consolation #2 9.00 1 37 10 180 1.86 0.10 3.80 335 37.22
19 Snehil Agrawal Middlesex County B Playoff 6.50 3 21 4 130 1.81 0.75 6.00 235 36.15
20 Nikhil Alex Downingtown East B Playoff 10.00 5 29 1 200 1.80 5.00 34.00 360 36.00
21 Adit Anand Wissahickon B Consolation #1 7.50 1 26 5 150 1.67 0.20 5.40 250 33.33
22 Peter Martin Haverford Playoff 8.50 3 25 5 170 1.59 0.60 5.60 270 31.76
23 Mansi P Franklin Towne Charter B Consolation #2 7.50 2 23 6 150 1.53 0.33 4.17 230 30.67
24 Maggie Shaheen Downingtown East B Playoff 10.00 4 25 4 200 1.45 1.00 7.25 290 29.00
25 Jack Bassick Downingtown East B Playoff 10.00 6 21 2 200 1.45 3.00 13.50 290 29.00
26 Isaiah Vargas Rush A Consolation #1 8.50 4 19 6 170 1.29 0.67 3.83 220 25.88
27 Ethan L Middlesex County A Playoff 7.00 3 14 1 140 1.29 3.00 17.00 180 25.71
28 Sam Levy Wissahickon B Consolation #1 6.50 7 10 8 130 1.27 0.88 2.12 165 25.38
29 Saaif Ahmed Church Farm School Consolation #1 8.50 1 25 11 170 1.24 0.09 2.36 210 24.71
30 Jordan Hill Wilmington Charter C Consolation #1 9.00 1 22 3 180 1.22 0.33 7.67 220 24.44
31 Julia C Franklin Towne Charter B Consolation #2 8.50 2 19 3 170 1.21 0.67 7.00 205 24.12
32 Prithui Downingtown STEM C Playoff 9.00 3 17 3 180 1.11 1.00 6.67 200 22.22
33 Ian Lamont Friends Select School B Consolation #2 7.00 3 14 7 140 1.07 0.43 2.43 150 21.43
34 Keshav Wilmington Charter C Consolation #1 9.00 1 20 5 180 1.06 0.20 4.20 190 21.11
35 Zachary Pyle Middlesex County B Playoff 6.50 1 13 2 130 1.04 0.50 7.00 135 20.77
36 Michael Hahn Wilmington Charter C Consolation #1 9.00 2 15 2 180 0.94 1.00 8.50 170 18.89
37 Isabel Weir Haverford Playoff 4.50 2 6 1 90 0.94 2.00 8.00 85 18.89
38 Casey Bilger Rush A Consolation #1 9.00 0 17 0 180 0.94 0.00 inf 170 18.89
39 Micheal O Wissahickon B Consolation #1 7.50 1 16 8 150 0.90 0.12 2.12 135 18.00
40 Roccok T Middlesex County A Playoff 7.00 2 10 3 140 0.82 0.67 4.00 115 16.43
41 Stavo M Rush A Consolation #1 2.50 0 4 0 50 0.80 0.00 inf 40 16.00
42 Lily Bromley Science Leadership Academy C Consolation #2 9.00 1 12 0 180 0.75 inf inf 135 15.00
43 Zion Todd Friends Select School B Consolation #2 5.50 0 8 0 110 0.73 0.00 inf 80 14.55
44 Natalie Ionoscu Rush B Consolation #2 9.00 0 16 7 180 0.69 0.00 2.29 125 13.89
45 Arjun Venat Middlesex County B Playoff 7.00 0 11 3 140 0.68 0.00 3.67 95 13.57
46 Fateen Stafford Rush B Consolation #2 9.00 0 12 0 180 0.67 0.00 inf 120 13.33
47 Henry Fogg Friends Select School B Consolation #2 5.00 1 6 2 100 0.65 0.50 3.50 65 13.00
48 Jason F Franklin Towne Charter B Consolation #2 7.50 1 9 2 150 0.63 0.50 5.00 95 12.67
49 Brian B Franklin Towne Charter B Consolation #2 6.00 0 8 1 120 0.62 0.00 8.00 75 12.50
50 Quinn Gallagher Haverford Playoff 6.50 2 6 2 130 0.62 1.00 4.00 80 12.31
51 Chongwoo Kim Wissahickon B Consolation #1 7.00 1 7 0 140 0.61 inf inf 85 12.14
52 Erika Rivera Rush B Consolation #2 9.00 1 10 2 180 0.58 0.50 5.50 105 11.67
53 Sydney R Franklin Towne Charter A Consolation #2 9.00 1 10 2 180 0.58 0.50 5.50 105 11.67
54 Tucker Coccodrilli Wissahickon B Consolation #1 7.00 1 8 3 140 0.57 0.33 3.00 80 11.43
55 Alexander Maguire Friends Select School B Consolation #2 5.00 0 6 1 100 0.55 0.00 6.00 55 11.00
56 Isabella Thioune Rush A Consolation #1 8.50 0 10 2 170 0.53 0.00 5.00 90 10.59
57 Corey B Friends Select School B Consolation #2 6.00 1 5 1 120 0.50 1.00 6.00 60 10.00
58 Emma Davis Haverford Playoff 5.50 0 6 1 110 0.50 0.00 6.00 55 10.00
59 Emmett Eckert Church Farm School Consolation #1 8.00 2 6 3 160 0.47 0.67 2.67 75 9.38
60 Steven Liu Wilmington Charter B Playoff 9.00 0 9 2 180 0.44 0.00 4.50 80 8.89
61 Jason B Franklin Towne Charter A Consolation #2 9.00 0 8 0 180 0.44 0.00 inf 80 8.89
62 Tom M Franklin Towne Charter B Consolation #2 6.50 1 4 1 130 0.38 1.00 5.00 50 7.69
63 Mo Kelly Science Leadership Academy B Consolation #2 9.00 0 7 1 180 0.36 0.00 7.00 65 7.22
64 HMT Bodine Consolation #1 5.50 1 4 4 110 0.32 0.25 1.25 35 6.36
65 Aseel Talouli Carver B Consolation #1 9.00 1 4 0 180 0.31 inf inf 55 6.11
66 Yosh P Middlesex County A Playoff 6.00 2 1 1 120 0.29 2.00 3.00 35 5.83
67 Ruya Erkut Carver B Consolation #1 9.00 0 5 0 180 0.28 0.00 inf 50 5.56
68 Chalante Thompson Rush A Consolation #1 7.50 0 4 0 150 0.27 0.00 inf 40 5.33
69 Janaya McCray-Boston Bodine Consolation #1 5.50 0 3 1 110 0.23 0.00 3.00 25 4.55
70 Tyler A Franklin Towne Charter A Consolation #2 9.00 0 4 1 180 0.19 0.00 4.00 35 3.89
71 Jesheidi Laporte Rush B Consolation #2 9.00 1 3 2 180 0.19 0.50 2.00 35 3.89
72 Ria V Middlesex County A Playoff 7.00 0 3 1 140 0.18 0.00 3.00 25 3.57
73 Taj Walter Science Leadership Academy B Consolation #2 9.00 0 4 2 180 0.17 0.00 2.00 30 3.33
74 Londyn Edwards Science Leadership Academy C Consolation #2 9.00 0 2 0 180 0.11 0.00 inf 20 2.22
75 Adeline Hentz Bodine Consolation #1 7.00 0 2 1 140 0.11 0.00 2.00 15 2.14
76 John Cortazar Church Farm School Consolation #1 2.50 0 1 1 50 0.10 0.00 1.00 5 2.00
77 Sahil Doshi Middlesex County B Playoff 8.00 0 1 1 160 0.03 0.00 1.00 5 0.62
78 Clim X Wissahickon B Consolation #1 0.50 0 0 0 10 0.00 0.00 0.00 0 0.00
79 Catherine Li Downingtown STEM C Playoff 1.00 0 0 0 20 0.00 0.00 0.00 0 0.00
80 Jeremy Vidals Church Farm School Consolation #1 4.00 0 0 0 80 0.00 0.00 0.00 0 0.00
81 Shikeah Williams Carver B Consolation #1 9.00 0 0 0 180 0.00 0.00 0.00 0 0.00
82 Joseph Medina Church Farm School Consolation #1 4.50 0 0 2 90 -0.11 0.00 0.00 -10 -2.22